A fallal körülvett flamand beginaudvarok a 12.-13. században épültek a női közösségeknek. A beginák nem apácák, hanem önálló életet választó nők voltak. Középkori feministáknak is mondhatjuk őket, akik megtarthatták vagyonukat, dolgoztak, tanítottak, s esetenként férjhez is mentek, de ekkor természetesen kiköltöztek a női közösségből. A flamand beginaudvarokból tizenhármat vettek fel Világörökségnek, s ezek mindegyike szabadon látogatható.
Beginaudvar Hoogstratenben
Mivel az egész Flandria csak 13 500 négyzetkilométer, durván két magyar megyényi területet foglal el, a beginaudvaroknak helyet adó városok Brüsszelből vonattal, busszal, vagy autóval egy óra alatt elérhetőek. Sokáig nem kell keresni őket, mert általában a városközpontban vannak, tábla is jelzi őket. Annyit azért érdemes tudni, hogy Flandriában hollandul beszélnek, ezért a franciás „beginázs” helyett érdemesebb a holland „begijnhof” (fonetikusan körülbelül behejnhof) szót használnunk, ha keressük őket.
Beginaudvar Oudennardeban
A beginaudvarok igazi értékét az adja, hogy noha az egyes házakat idővel átépítették, az udvarok szerkezete hűen megőrizte az egykori, közel ezeréves elrendezést. A beginaudvar fallal körülvett kis város a városon belül, amelynek utcácskái, terei, közei és zugai a középkor óta változatlan formában állnak. Az egyes házak többnyire szentekről vannak elnevezve, s a kis „főtéren” templom, vagy kápolna áll.
A beginaudvarokban ma is laknak, s ezt a látogatóknak illik tiszteletben tartania. Brugge-ben apácák kapták meg a házakat, Leuvenben jellegzetesen a helyi egyetem oktatói, más városokban fiatal házaspárok, vagy kézművesek, esetleg idős emberek lakják a rendszerint egy emeletes, kis előkertre nyíló házacskákat. A lakóknak természetesen alkalmazkodniuk kell a műemléki előírásokhoz, autóval behajtani sem lehet a kapun, s egész nap tűrni kell a turisták rohamát is. Cserében a város közepén lakhatnak, ugyanakkor mégis egy fallal körülvett kis zöld szigeten, amelynek kapuit tízkor gondosan bezárják az idegenek előtt.
Sokan Leuven beginaudvarát tartják a legszebbnek, ezen kis patak szalad keresztül, hangulatos hidacskákkal. Lier udvara hasonlít leginkább egy igazi kisvároshoz, sikátorai hamisítatlan középkori hangulatot árasztanak. Kortrijkben a beginaudvar közvetlenül a gótikus katedrális mellett van, és kis kápolnáját kiállító teremmé alakították át. Diest kézműves műhelyekkel és egy étteremmel is várja a látogatókat, Dendermonde beginaudvarában kis múzeum idézi az egykori lakók életét. Oudenaardében valóban csak egy is udvarra futotta a helyi begináknak.
Hoogstraten beginaudvara tavasztól őszig valóságos virág-orgiával várja a látogatót. A városka közvetlenül a holland határ mellett található, Antwerpenből helyi busszal elérhető. Amikor ott jártunk, rajtunk kívül egyetlen turista sem volt a beginaudvarban, csak kedves idősebb lakókkal és a fehér házacskák közt bújócskázó cicákkal találkoztunk. Talán ezért is lett a kedvencünk
A beginaudvarok 1998 óta részei az UNESCO világörökségi listájának, és egy fapadossal könnyen eljuthatunk a Budapesttől 1228 kilométerre fekvő Brüsszelbe, ahonnan már csak néhány tíz kilométerre fekszenek ezek a látnivalók.
Szeretsz utazni? Like-old oldalunkat itt!